EtusivuTutustu kouluummeUutisetAvoimet ovetOulunkylän yhteiskoulussa avoimet ovet jälleen marraskuussa
09.10.2025

Oulunkylän yhteiskoulussa avoimet ovet jälleen marraskuussa

Lauantaina 15.11.2025 Oulunkylän yhteiskoulussa järjestetään avoimet ovet. Koulu toivottaa erityisesti alueen 6. ja 9. luokkien oppilaat sekä heidän huoltajansa tervetulleiksi tutustumaan monipuoliseen toimintaansa. Nykyisille 7.-luokkalaisille ja heidän huoltajilleen tarjotaan lisäksi tietoa valinnaisaineista.

Yläkouluun yleisluokalle vai painotettuun opetukseen?

Oulunkylän yhteiskoulussa painottuu oppimisen ilo ja monipuolinen toiminta. Peruskoulussa on joka luokka-asteella useita yleisluokkia sekä kolme painotetun opetuksen luokkaa. Yläkoulussa toimii osana Helsingin kaupungin soveltuvuuskoeverkkoa musiikkiluokka sekä sisäisinä painotuksina liikuntaa (Urhea) ja matemaattis-luonnontieteellisiä aineita painottavat luokat. Musiikki-, liikunta- ja luma-luokilla käsitellään syvällisemmin painotusaineiden sisältöjä kuin muilla luokilla.

Musiikin painotusluokilla oppilaat pääsevät kehittämään musiikillista osaamistaan laaja-alaisesti. Musiikkiluokkalaiset osallistuvat kuoro-, orkesteri-, bändi- tai lauluyhtyetoimintaan. Keskeisessä osassa ovat myös monipuoliset esiintymismahdollisuudet erilaisissa kokoonpanoissa. Koulusta löytyy kahden musiikkiluokan lisäksi studio, jossa on mahdollista tutustua musiikkiteknologiaan.

Matemaattis-luonnontieteellisiä aineita painottavassa opetuksessa syvennetään puolestaan fysiikan, kemian, biologian ja maantiedon oppisisältöjä erikoisopintojaksoilla. Näissä opinnoissa päästään tekemään muun muassa erilaisia tutkimuksia ja retkiä lähikohteisiin. Esimerkiksi tähtitieteen opiskelu herättää usein erityistä kiinnostusta.

Liikuntapainotteisella Urhea-luokalla opiskelu mahdollistaa monipuolisten lajitaitojen oppimisen. Oppilaille tarjotaan muun muassa yksi lisätunti liikuntaa viikossa, fysiikka- tai lajiharjoitustreenejä sekä lajivierailuja koulun ulkopuolella. Koulusta löytyy liikuntasalin lisäksi myös kuntosali, ja ikkunasta näkee Pikkupekka ja Mustapekka Areenoille sekä Oulunkylän liikuntapuistoon. Pururata lähtee käytännössä koulun pihalta. Urhea-luokkalaiset pääsevät myös moniin koulujen välisiin turnauksiin ja kisoihin.

Monipuolisuus ei kuitenkaan rajoitu vain painotusluokkiin, sillä kaikille oppilaille suunnattu valinnaisaine- ja kielitarjonta on laaja, ja kerhotoimintaa löytyy esimerkiksi näytelmä- ja liikuntakerhojen muodossa. Tukioppilas-, oppilaskunta- ja ympäristöryhmätoiminnassa pääsee puolestaan kehittämään tulevaisuudessakin tärkeitä taitoja yhdessä muiden kanssa.

Lukion monet mahdollisuudet

Myös lukio mahdollistaa oman, yksilöllisen opintopolun rakentamisen. Oulunkylän yhteiskoulun lukioon voi hakea yleis-, musiikki- tai luonnontiedelinjalle. Yleislinja tarjoaa runsaasti koulukohtaisia opintojaksoja pakollisten opintojen lisäksi. Jos taide- ja taitoaineet kiinnostavat, lukiodiplomi on mahdollista suorittaa niin kuvataiteessa, liikunnassa, teatteritaiteessa kuin kotitaloudessakin. Kirjoittamisesta, kuvaamisesta ja taittamisesta kiinnostuneet lukiolaiset voivat osallistua O’Times-lehden toimittamiseen.

Musiikkilinjalla opiskelu mahdollistaa musiikin harrastamisen innostuneessa porukassa lukio-opintojen ohessa. Yhdessä muiden opiskelijoiden kanssa voi musisoida oman valinnan mukaan bändissä, lauluyhtyeessä tai kuorossa. Samalla linja tarjoaa mahdollisuuden kehittää omia musiikillisia taitoja ja innostua uudesta. Luova ajattelu ja ilmaisu kehittyy, kun opintoihin saa valittua myös taideaineiden yhteisiä, monitaiteellisia opintojaksoja. Osana linjan monitaiteellista opetustarjontaa toteutetaan joka kolmas vuosi musikaaliproduktio, johon voivat hakea kaikki lukion opiskelijat. Viime keväänä satavuotisjuhlavuoden esitys Kuka uhmaa hurjaa heppaa? hurmasi yleisön taidokkuudellaan. Musikaalikuvia voi käydä ihailemassa kuvagalleriassa.

Luonnontiedelinja tarjoaa puolestaan mahdollisuuden syventyä matematiikan, fysiikan, kemian ja biologian opintoihin. Luonnontiedelinjan opinnot eivät tee opiskelusta raskaampaa, vaan tarjoavat ennen kaikkea lisää mielenkiintoista sisältöä. Linjalaiset pääsevät myös mielenkiintoisille vierailuille. Viime vuosina retkikohteita ovat olleet muun muassa Ilmatieteenlaitos, Turun yliopiston lääketieteellinen tiedekunta sekä erilaisia lääketieteellisiä testejä sairaaloihin tuottava Radiometer. Linjalla opiskelu ei estä valitsemasta muita opintojaksoja, vaan linjan opiskelija voi halutessaan lukea myös kieliä tai vaikka osallistua koulun musikaaliprojektiin.

Kielitaidon kartuttamista ja kansainvälisyyttä

Sekä peruskoulussa että lukiossa on mahdollista opiskella kieliä monipuolisesti. Oulunkylän yhteiskoulussa kielipolku on rakennettu niin, että myös lukiossa kaikki opintojaksot ovat tarjolla lähiopetuksena. Kansainväliset DELF- ja DSD-kielitutkinnot voi suorittaa ilmaiseksi, mikä lisää muun muassa tulevaisuuden opiskeluvaihtoehtoja.

Yhteistyö ulkomaalaisten ystävyyskoulujen kanssa on pitkäaikaista ja monipuolista, ja yhteisiä projekteja onkin toteutettu esimerkiksi saksalaisten, itävaltalaisten, ranskalaisten, espanjalaisten, norjalaisten ja italialaisten koulujen kanssa. Viime vuosina maata pitkin matkustaminen on tuonut ystävyyskouluja myös Latviasta ja Ruotsista. Monipuolinen kansainvälisyystarjonta mahdollistaa sekä pidemmät, useamman kuukauden vaihdot että lyhyemmät vaihtokokemukset. Aina ei tarvitse lähteä niin kauaskaan, sillä toista kotimaista on mahdollista päästä harjoittelemaan tunnin ajomatkan päähän Tammisaareen.

Aamulla puuroa, välitunnilla rannekoruja ja koripalloa

Koulu on paljon muutakin kuin vain opiskelua, ja lämmin yhteishenki syntyy yhdessä tekemällä. Oulunkylän yhteiskoulussa päivä on mahdollista aloittaa aamupuurolla yhdessä ystävien kanssa kolmesti viikossa. Yhteistyötä alueen nuoriso-ohjaajien kanssa tehdään tiiviisti, ja esimerkiksi jokaisen kuukauden viimeisenä tiistaina järjestetään vaihtuvateemainen nutavälkkä ruokavälitunnin aikana. Kouluarkea rytmittävät mukavasti erilaiset teema- ja pukeutumispäivät, salitapahtumat ja ympäristöryhmän ja oppilas- ja opiskelijakuntien tempaukset. Myös välituntitoiminta on monipuolista, ja pihalta löytyvien pelien lisäksi välitunneilla on mahdollista tehdä käsitöitä, urheilla liikuntasalissa tai ihan vaikka vain rauhoittua hiljaisessa tilassa.

Toisaalta rauhoittumisen hetki voi olla myös oppitunnilla lukuvartilla. Äidinkielen ja kirjallisuuden oppitunnit aloitetaan lukemisella. Nuori voi lukea romaania, novellia tai tietokirjaa ja uppoutua kirjan maailmaan. Jo useamman vuoden ajan Oulunkylän yhteiskoulussa on panostettu lukutaidon harjaannuttamiseen.

Avoimet ovet 15.11.2025

Oulunkylän yhteiskoulun toimintaan, opettajiin ja muuhun henkilökuntaan sekä tiloihin on mahdollista tutustua marraskuun avoimissa ovissa 15.11.2025 klo 10–13. Päivä on suunnattu etenkin tuleville 7.-luokkalaisille, lukioon hakeville ja heidän huoltajilleen. Luvassa on sekä peruskoulun että lukion esittelyä, opastettuja koulukierroksia, avoimia oppitunteja, musiikkiesityksiä ja kahvila. Lukioon ja lukion linjoihin voi tulla tutustumaan tarkemmin tammikuussa 2026. Tammikuun avoimien ovien aikataulut löytyvät kotisivujen kalenterista.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan Oulunkylän yhteiskouluun!