EtusivuTutustu kouluummeUutiseterasmusplusfinlandKansainvälisyyden kevättuulia Ogelissa
29.05.2024

Kansainvälisyyden kevättuulia Ogelissa

Tänäkin kevätlukukautena Oulunkylän yhteiskoulun oppilaat ja opiskelijat ovat päässeet mukaan mitä mahtavimpiin kansainvälisyys- ja kieliprojekteihin niin Suomessa kuin ulkomailla.  Myös opettajia on osallistunut kuluneena keväänä Erasmus-koulutuksiin. Tässä lukukauden kansainvälisyystapahtumia kootusti:

Erasmus-toiminta:

1.–9.2.2024 Heidelbergiläiset Helsingissä

Helmikuun pakkasilla vieraaksemme saapui 17 yläkoululaista opettajineen Saksan Heidelbergistä koulumme kahdeksasluokkalaisten A-saksan lukijoiden vieraiksi. Oppilaat majoittuivat isäntäperheissä ja pääsivät näin tutustumaan suomalaiseen arkielämään.

Projektiviikon aikana tutustuttiin Itämeren tilanteeseen sekä luontoon. Lisäksi vierailtiin myös Suomenlinnassa ja Allas Sea Poolilla, jossa saunomiskulttuuri tuli tutuksi.

Nuoret työstivät viikon aikana ryhmissä erilaisia oppimispelejä opituista aiheista ja oppivat myös paljon koulussamme ympäristön eteen tehtävistä asioista. Vieraat saivat myös kosketuksen suomalaisiin kouluperinteisiin, kun vierailun ajaksi osuivat sekä vanhojen tanssit että penkkarit.

Syksyllä 2025 suomalaiset oppilaat suuntaavat Heidelbergiin tutustumaan paikalliseen kouluun ja oppimaan lisää tulevaisuuden taidoista.

 

11.3.–18.3.2024 (Helsinki, Suomi) ja 15.4.–22.4.2024 (Valbonne, Ranska), Information or fake news -projekti

Käy lukemassa Information or fake news -Erasmus+-projektista täältä.

 

19.–26.4.2024 Kulturkiosk (Budapest, Unkari)

Huhtikuussa saksankielinen Kulturkiosk-projekti kokoontui Budapestiin. Myös tällä Unkarin matkalla nuoret majoittuvat paikallisissa perheissä.

Viikon aikana nuoret toteuttivat projektin Budapestin arkkitehtuurista ja perehtyivät tarkemmin jugend-tyylisiin rakennuksiin. Nuorten tehtävänä oli kiertää kaupungilla valokuvaamassa ja keräämässä tietoa jugend-rakennuksista, minkä jälkeen he työstivät koululla interaktiivista matkaopasta sovelluksen avulla. Lisäksi osa ryhmistä vieraili Wekerletelepin asuinalueella ja osa viiden tähden Gresham Palace -hotellissa.

Viikkoon mahtui paikalliseen kulttuuriin tutustumisen lisäksi uusia ystävyyssuhteita unkarilaisten, norjalaisten, italialaisten ja saksalaisten nuorten kanssa. Mikäpä sen ihanampaa!

 

17.5.–22.5.2024 GERA (Pariisi, Ranska)

Lukion GERA-opintojakson 19 opiskelijaa pääsi opettajineen paikan päälle Pariisiin todentamaan 5. jakson aikana opittuja tietoja Pariisista, paroni Haussmannin johtamasta kaupunkikehityksestä sekä joukkoliikenteen kehittämisestä. Tämä osin Erasmus-akkreditointivaroin kustannettu liikkuvuus järjestetään joka toinen vuosi.

Upeiden perinteisten turistikohteiden ja aitojen taide-elämysten lisäksi vaikuttavaa oli sekä helppokäyttöinen ja kattava metroverkosto että Fabrique du métro, jossa pääsimme yhteistyökoulumme Lycée André Boullochen opiskelijoiden kanssa tutustumaan 37 miljardin joukkoliikennehankkeeseen Pariisiin metropolialueella. Luvassa on vuoteen 2031 mennessä 68 uutta eri arkkitehtien suunnittelemaa juna-asemaa taideteoksineen. Uusi raideliikenne tulee kuljettamaan päivittäin kolme miljoonaa matkustajaa. Impressionnant !

Erään opiskelijan sanoin: ”Paras matkamuistoni on ehdottomasti opittu Pariisissa liikkumisen taito!

 

Pitkät vaihdot

Kevään aikana kaksi yläkoululaista ja kaksi lukiolaista viettivät pitkän vaihdon eli yli kuukauden pituisen ajanjakson ulkomailla. Ensimmäistä kertaa ogelilaiset olivat vaihdossa Ranskan Poitiers’ssa ja Saksan Heidelbergissä. Näiden lisäksi yksi lukiolainen viettää 5. jakson Taorminassa Italiassa. Tässä hänen kommenttinsa muutaman viikon jälkeen:

”Olemme tehneet paljon tosi erilaisia juttuja. Kävimme esimerkiksi linnassa vuoren huipulla ja monissa pienissä kylissä tässä lähistöllä. Olemme nähneet myös paljon isäntäperheeni sukulaisia. Olen tutustunut uusiin kavereihin, jotka ovat ottaneet minut tosi hyvin vastaan, vaikka monet eivät hirveästi englantia osaa puhua.

Koulu on täällä aika erilaista kuin Suomessa, ja meillä on ollut koulussa paljon muun muassa ruoanlaittoa ja juomien tekoa. Olen kyllä tykännyt paljon ajastani täällä, ja tavoitteenani on oppia italiaa paremmin.”

 

“Kaikkien koulu” opettajien kansainvälisyyshanke

Erasmus-ohjelma tarjoaa myös opettajille erilaisia täydennyskoulutusmahdollisuuksia ulkomailla. Tämän lukuvuoden kansainvälisyyshankkeeseen valikoitui Kaikkien koulu -teema, jonka tavoitteena on vahvistaa vuorovaikutustaitoja sekä oppilaiden kesken että henkilökunnan ja oppilaiden välillä. Haluamme, että jokainen akateemisista taidoista riippumatta kokee oppimisen iloa ja osallisuutta kouluyhteisössämme.

Kaikkien koulu -hankkeeseen on osallistunut lukuvuoden aikana useiden eri oppiaineiden aineenopettajia, tukioppilastoiminnasta ja ympäristöryhmästä vastaavia opettajia sekä erityisopettajia. Hankkeen aikana kerättyjä vinkkejä ja osaamista levitetään laajalti kouluyhteisössämme.

 

Kielitaitoa voi harjaannuttaa myös kotimaassa – yhteistyö Ekenäs Gymnasiumin kanssa

Ogelissa alkoi tänä lukuvuonna yhteistyö ruotsinkielisen Ekenäs Gymnasiumin kanssa. Tämä noin 200 opiskelijan lukio sijaitsee Länsi-Uudellamaalla 11 000 asukkaan Tammisaaressa.

Yhteistyö alkoi marraskuussa 2023, jolloin 30 ruotsin kielestä innostunutta ogelilaista vieraili Tammisaaressa. Päivävierailu alkoi nähtävyyskävelyllä, jonka jälkeen suunnattiin Ekenäs Gymnasiumiin. Lukion rehtori Petra Blomqvist piti esitelmän koulusta, minkä jälkeen nuoret saivat tutustua toisiinsa oppitunnin ajan keskustellen molemmilla kotimaisilla kielillä. Kontakteja luotiin, ja osa ruotsinkielisistä nuorista lähti mukaan museo- sekä kaupunkikierrokselle. Taidemuseo Chappessa vierailemisen jälkeen nuorilla oli vielä hetki vapaa-aikaa kaupungilla. “Parasta oli toisen lukion nuorten tapaaminen ja ruotsin kielen käyttö! Järjestelyt ja reissu kokonaisuutena toimivat super hyvin. Kivalla porukalla koko päivä oli todella antoisa ja mieleenpainuva”, kommentoi yksi nuorista. Ekenäs Gymnasium vieraili vastavuoroisesti Ogelissa huhtikuussa 2024.

Yhteistyö syveni huhti- ja toukokuussa 2024, jolloin toteutettiin viikon kestävät opiskelijavaihdot. Ensin viisi ruotsinkielistä nuorta opiskeli meillä viikon ajan suomen kielellä, ja tämän jälkeen neljä ogelilaista opiskeli viikon ruotsiksi Tammisaaressa. Nuoret majoittuivat paikallisissa perheissä, ja kokemus sai paljon kehuja. Näin yksi vaihtoon osallistuneista nuorista kertoi kokemuksestaan:

”Jag heter Essi och jag fick åka till Ekenäs på ett utbyte i början av maj med tre andra gymnasister från vår skola, Åggelby samskola i Helsingfors. Vi hade besökt Ekenäs en gång förut men tillbringade inte en så lång tid i staden så utbytet var ett fantastiskt sätt att få bekanta oss med staden.

Jag ville åka på utbyte eftersom jag var fascinerad av hur skollivet ser ut utanför vårt gymnasium och ville också förbättra mina kunskaper i svenska. Den största skillnaden mellan EG och OYK var att EG var så litet och alla kände varandra. Gymnasiet var mysigt och det fanns massor av ställen där gymnasister fick tillbringa tid med kompisar och göra skolarbeten. Det var också uppfriskande att se att studerandena spelade kort med varandra och det verkligen verkade att alla trivdes i skolan.

Jag skulle vilja tacka min utbytesstuderande Rebecca att jag fick bo hos henne och alla de utmärka upplevelser som jag hade möjlighet att erfara med henne både i Ekenäs och i Helsingfors. Jag är så tacksam för EG över att ha fått detta tillfälle att komma till EG på utbyte och att ha fått uppleva det här underbara utbytet i just det här gymnasiet.

Tack så mycket!”

 

Kansainväliset vieraat Ogelissa

Kevään 2024 aikana saimme ilon ottaa vastaan lukuisia vieraita ympäri Eurooppaa. Yhteensä 12 opiskelijaa Ranskasta (Poitiers), Italiasta (Taormina), Espanjasta (Barcelona), Saksasta (Berliini, Heidelberg) ja Itävallasta (Graz) suoritti meillä yhdestä kolmeen kuukautta kestäneen vaihdon. He osallistuivat omalla lukujärjestyksellä opetukseen pääosin vieraissa kielissä ja taitoaineissa.

Ogeli saa myös säännöllisesti tiedustelua mahdollisuudesta tulla vierailemaan meille job shadowing -jaksolle. Meille saapui opettajia Espanjasta (Barcelona) ja Italiasta (Genova) tutustumaan kouluarkeen ja suomalaiseen koulutoimintaan. Vierailujen myötä ylläpidetään yhteistyöverkostoamme, ja voimme jatkossa tarjota esimerkiksi uusia vaihtopaikkoja opiskelijoillemme.