EtusivuTutustu kouluummeUutisetKansainvälisyysErasmus+-projekti suomalais-ranskalaisin voimin
21.12.2022

Erasmus+-projekti suomalais-ranskalaisin voimin

Ogelin ranskaa opiskelevia lukion ykkösluokkalaisia osallistui marras-joulukuun vaihteessa järjestettyyn Entrepreneuriat et employabilité franco-finlandais  -nimiseen Erasmus+-hankkeeseen, jonka tavoitteena on edistää nuorten työelämätaitoja ja kansainvälistymistä. Oulunkylän yhteiskoulun lisäksi projektissa on mukana Munkkiniemen yhteiskoulu sekä kaksi ranskalaista kansainväliseen toimintaan profiloitunutta yhteistyölukiotamme: Lycée International de Valbonne ja Lycée Simone Veil Ranskan ”Piilaaksosta”, Sophia Antipolis Valbonnen teknologiakylästä.  

Käytännössä tämän neljättä kertaa järjestetyn hankkeen puitteissa tehdään viikon aikana kymmenkunta yritys- ja instituutiovierailua, joiden avulla pyritään lisäämään lukioikäisten opiskelijoiden tuntemusta elinkeinoelämän ja jatko-opintojen asettamista vaatimuksista sekä parantamaan edellytyksiä alustavien työelämäkontaktien luomiseksi jo toisen asteen koulutuksen aikana. Konkreettisena työelämävaatimuksena on kyky laatia työpareittain tapaamismuistio, jonka pohjalta opiskelijat koostavat yhdessä ranskan- ja englanninkieliset loppuraportit. Lisäksi harjoitellaan ns. hissipuhetta, kun vierailun aluksi esittelemme yrityksille lyhyesti kahdella kielellä ranskaksi ja englanniksi, keitä me olemme, ja mistä tässä Erasmus-projektissa on kyse. 

Vierailtavat kohteet vaihtuvat vuosittain, ja tämänvuotisessa Suomen osiossa seuraavat tahot olivat ystävällisesti lupautuneet suomaan kiireistä aikaansa opiskelijoidemme hyväksi: Fiskars Group, Aalto-yliopisto, Aurora Propulsion Technologies, HIFK Hockey, Sanoma Media Finland/Helsingin Sanomat, Varjo Technologies, Pure Waste Textiles, Alvar Aalto Foundation/Alvar Aallon ateljee ja Helsingin yliopisto. Lämmin kiitos koko työryhmän ja osallistuneiden nuorten puolesta tästä mahdollisuudesta. 

Projektiin osallistuneiden opiskelijoiden antamissa arvioissa korostuivat hyvin sujunut ryhmäytyminen sekä perhemajoituksen mahdollistamat vapaa-ajan aktiviteetit eri kouluista ja maista tulevien opiskelijoiden kesken. Nämä ulottuvuudet ovat kouluissa tehtävien kansainvälisten hankkeiden perimmäisiä tavoitteita, varsinaisesta substanssista riippumatta. Uuden kokeminen lukion opetussuunnitelman viitoittamassa hengessä ja ystävystyminen jatkuvat maaliskuussa Etelä-Ranskassa, Nizzan kupeessa, jossa sama opiskelijaryhmä tutustuu vastaavasti ranskalaiseen kulttuuriin ja elinkeinoelämään.  

Lyhyen vaihdon ohella samaan Erasmus+-hankkeeseen kuuluneet ranskalaiset vaihto-opiskelijat Olivier ja Maëlys kävivät koulua Ogelissa marraskuun ajan ja kaksi heidän luokkatoveriaan Munkassa. Vaihtoon kuului projektin teemojen mukaista ohjelmaa eli opastettu kierros Helsingissä, yritysvierailut Alvar Aallon ateljeeseen, HUS:n diagnostiikkakeskukseen Meilahdessa, lääketeollisuuden parissa toimivaan Nanoformiin Viikin tiedepuistossa sekä käynti STUDIA-messuilla, Porvoon tuomiokirkossa ja vanhassa kaupungissa. Lukion avointen ovien päivänä kansainvälinen vieras löytyi jututettavaksi kielten pisteeltä salista, ja pitkän ranskan tunnilla abit pääsivät aidon ranskalaisen pitämään työhaastatteluun, harjoittelumielessä toki. Kulttuuripuolta edustivat musiikin opintojakso sekä lukion klubi-ilta lukusalissa. Lisäksi suomalaisuutta pääsi kokeilemaan ajankohtaisten luistelun, glögin, joulutorttujen ja pikkujoulujen parissa. 

Merci à tous et à toutes, et à bientôt !