EtusivuTutustu kouluummeUutisetMusiikki9C Helsingin Sanomien kevään Musta laatikko -esityksissä
18.05.2022

9C Helsingin Sanomien kevään Musta laatikko -esityksissä

Musiikkiluokka 9C esiintyi huhti-toukokuussa kaikkiaan kuudessa Helsingin Sanomien elävän journalismin Musta laatikko -esityksessä. Kansallisteatterissa pidetyissä esityksissä luokka lauloi maakuntalauluja käsittelevässä jutussa Helsingin maakuntalaulun, joka on kulttuuritoimittaja Jussi Lehmusveden uudelleen sanoittama ja musiikinopettaja Joonas Tuomisen sovittama uusi versio Nälkämaan laulusta.

Esityksissä oppilaat pääsivät aistimaan ammattiteatterin tunnelmaa ja saivat myös tuntumaa siihen, miltä tuntuu esiintyä valtakunnan ykkösnäyttämöllä monisatapäisen yleisön edessä.

Esitys on nähtävissä kokonaisuudessaan Helsingin Sanomien tilaajille osoitteessa https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000008819791.html. Kuoron osuus on viimeisen jutun yhteydessä aivan puheenvuoron lopussa.

Kuva: Rio Gandara / HS