EtusivuTutustu kouluummeUutisetKansainvälisyysTerveisiä Berliinistä – ysiluokkalaiset kahden kuukauden vaihdossa
04.04.2022

Terveisiä Berliinistä – ysiluokkalaiset kahden kuukauden vaihdossa

Vilma ja Venla 9D:ltä lähettävät terveisiä kahden kuukauden pituiselta Erasmus-vaihtojaksolta Berliinistä.

      Hallo und Grüße aus Deutschland!Täällä on oltu jo vajaa 2 kk, ja suurkaupungissa on jo kevät pitkällä. Koulussa täällä käydään ja on ollut mukavaa. Porukka on chilliä ja kaikki sujuu hyvin kielimuurista huolimatta.

 

Koulun ulkopuolella on myös päästy näkemään Berliiniä ja tutustumaan paikalliseen kulttuuriin. Täten erojakin on tullut huomattua: koulussa tuntuu olevan normaalia vaan perua tunti opettajan sairastuessa eikä sijaisia juurikaan ole, taivaankansi näyttää jostain syystä suuremmalta, sekä hiilihappovettä kuluu paljon ja sitä suositaan enemmän kuin ”normaalia vettä”. Myös the suomalainen urge to uida jäisessä järvessä täytetty. 💪🥶 Ogelin leipää on myös ikävä. 😔😔Jos on ikinä mahiksii lähtee vaihtoon, voidaan suositella lämpimästi! Saa paljon uusia kokemuksia, oppii uutta, tapaa uusia ihmisiä ja voi vaikka puolivahingossa päätyä Louis Tomlinsonin keikalle:D