EtusivuTutustu kouluummeUutisetKansainvälisyysSlushin start-up-maailmasta Fiskarsin käsityöläiskylään – lukiolaisia Erasmus+-projektissa
20.12.2021

Slushin start-up-maailmasta Fiskarsin käsityöläiskylään – lukiolaisia Erasmus+-projektissa

Neljä Ogelin lukion ranskanopiskelijaa osallistui Munkkiniemen yhteiskoulun kanssa työelämätaitoja ja yrittäjyyttä painottavaan Erasmus+-projektiin yhdessä kahden Sophia Antipolis Valbonnessa sijaitsevan ranskalaisen yhteistyölukiomme kanssa.   

Kolme vuotta kestävän hankkeen tavoitteena on valaista opiskelijoille yrityselämän tarpeita, aktivoida ymmärrystä työelämätaidoista sekä mahdollistaa kansainvälisiä kontakteja jo lukioaikana. Kulttuurintuntemuksen sekä ranskan ja englannin kielitaidon hiomisen ohella teemoina ovat esim. rekrytointiprosessit, työhyvinvointi, uraprofiilit, henkilöstöjohtaminen, työntekijöiden sitouttaminen, esteettömyys ja kestävä kehitys. Projekti jalkauttaa erityisen hyvin syksyllä 2021 voimaan astuneen uuden lukion opetussuunnitelman tavoitteita käytännön toiminnaksi.

 
Useat eturivin suomalaisyritykset, mm. Kone, Nokia, Slush Oy ja Smartly.io avasivat ystävällisesti opiskelijoille ovensa, vaikka pandemiatilanne mietitytti. Pääsimme viikon aikana kuulemaan esityksiä eri toimialoilla tärkeinä pidetyistä työelämätaidoista autenttisessa ympäristössä. Lisäksi Talous ja Nuoret (TAT) sekä Nuori yrittäjyys (NY) kertoivat nuorille suunnatusta taloustaitoihin perehdyttävästä toiminnastaan ja opetusohjelmistaan. Viikon päätti talvinen päivä Fiskarsissa, jossa vierailukohteita olivat Desico, Nikari ja Pesula-kahvila, jossa myös raporttia viimeisteltiin. Joulun tunnelmaa oli jo havaittavissa pimeän, lumen ja jouluvalojen myötä. 

Perhemajoituksen ja nuorten itsensä suunnitteleman iltaohjelman myötä suomalainen kulttuuri esim. joulunalusperinteineen saatiin mukavasti sisällytettyä lyhyeen mutta intensiiviseen viikkoon. Vaihtoviikolle osunut keväältä 2021 siirtynyt abien wanhojen tanssit antoi ranskalaisia vieraita ihastuttaneen esimerkin suomalaisen lukion perinteistä. 

Keskeisiin työelämätaitoihin kuuluvat olennaisesti mahdollisimman monipuolinen kielitaito sekä hankeraportointi. Opiskelijat laativat työnäytteenään englannin- ja ranskankieliset loppuraportit.

Euroopan unionin rahoittama Entrepreneuriat et Employabilité Franco-Finlandais -projektimme jatkuu vastaavalla vierailuohjelmalla maaliskuussa 2022 Sophia Antipolisin teknologiakeskittymän ja PACAn alueen Kyrityksissä, mikäli pandemiatilanne sen sallii.