EtusivuTutustu kouluummeUutisetÄidinkieli ja kirjallisuusKevään viimeinen O´Times on nyt luettavissa
25.05.2021

Kevään viimeinen O´Times on nyt luettavissa

Lemmikkiteemainen numero ilmestyi viime viikolla ja on luettavissa osoitteessa: O´Times – toukokuu 2021 

Kuvituksena tässä numerossa on opettajien lemmikkieläimiä. Muutoinkin lehdessä on tällä kertaa vahva paikallispainotus: Voit esimerkiksi testata, kuka opettaja olet tai kenen opettajan kanssa sinulla on yhteinen lempijäätelö. Piinapenkissä on rehtori Mirva.

Kevyiden juttujen vastapainona pohditaan kirppisvaatteiden käyttämistä, ilmastonmuutosta sekä lemmikkieläimiin liittyvää vastuuta.

Tänä vuonna lukiolaisten lehteä ovat olleet toimittamassa Oona Erälähde, Silja Gardemeister, Eevi Grönlund, Aada Holmberg, Heta Häkkinen, Helmi Joensuu, Pihla Jutila, Sofia Jutila, Sandra Karisalmi, Siiri Kotkaslahti, Frida Leppävuori, Julianna Luoto, Sylvia Merivirta, Minttu Mielikäinen, Elvira Mäkinen, Silja Oja, Iiris Pernu, Lumi Päivärinne ja Ilona Valotie.