EtusivuTutustu kouluummeUutisetKansainvälisyysLogokilpailun voitto Suomeen!
22.03.2021

Logokilpailun voitto Suomeen!

Oulunkylän ja Munkkiniemen yhteiskoulujen ja kahden Ranskan Piilaakson lukion yhteinen Erasmus+-projekti EEFF järjesti logokilpailun. Osallistujia neljästä koulusta oli yhteensä 14. Voittajaksi liike-elämän ammattilaisista koostunut tuomaristo valitsi munkkalaisen Laurenin logon. Hän sai tiivistettyä voittoisaan työhönsä kolmivuotisen projektimme sisällön keskeiset teemat työllistyminen, yrittäjyys ja kulttuurien väliset suhteet Suomessa ja Ranskassa. Palkinnoksi voittaja sai lahjakortin taidetarvikeliikkeeseen.

Tässä perusteluja voittaneelle logolle:

– graafisesti dynaaminen ja modernein kaikista ehdotuksista,

– ei sekoitu jo olemassa oleviin logoihin,

– nostaa esille hienosti suomalaisten ja ranskalaisten välisen vaihtotoiminnan,

– sisältää molempien maiden lipun värit,

– yksinkertainen, elegantti ja tasapainoinen.

Félicitations Lauren !