EtusivuTutustu kouluummeUutisetKansainvälisyysRanskan kielen DELF-todistukset jaettiin
02.09.2020

Ranskan kielen DELF-todistukset jaettiin

Odotettu diplomaattiposti saapui vihdoin, ja keväällä vielä ennen kouluvuoden päättymistä DELF-kokeensa erikoisoloissa suorittaneet saivat todistuksensa ylioppilasjuhlan jälkeen. Kahdestakymmenestä kokeen suorittaneesta 16 pääsi paikalle yhteiseen valokuvaan ja sai rehtorin ojentaman onnitteluruusun.

Ranskan opetusministeriön kansainvälisesti tunnustettu ja yleiseurooppalaiseen kielten viitekehykseen perustuva B2-tason kielidiplomi avaa ovia ranskalaisiin yliopistoihin. B2-koe tehdäänkin yleensä abikeväänä. Muut koulussamme suoritettavat tasot ovat A2 ja B1.

 

Tässä syitä, miksi ranskan lukijat päättivät tehdä kokeen.

”Saa kokemusta kielen käytöstä, ja siitä voi olla hyötyä myöhemmin elämässä. Ja on kiva huomata, että osaa jotain.” Anna, B1
”Tein DELF-kokeen voidakseni verrata osaamistani kansainvälisellä tasolla.” Pihla, B1

”Halusin tehdä DELF:n, koska pystyn hyödyntämään sitä varsinkin, kun tulevaisuuden suunnitelmani liittyvät Ranskaan ja mahdollisuuteen opiskella siellä. Minusta on hienoa, että koulussa voi suorittaa virallisen kielitutkinnon.” Siiri, B1

”Työnantaja voi vaikuttua siitä, että osaa ranskaa virallisesti.” Totti, B1
”Suoritin DELF-tutkinnon, koska halusin pitää avoimena mahdollisuuden opiskeluun Ranskassa, ja tietää oman kielitaitoni tason. DELF on koulussamme vielä ilmainenkin!” Iiris, B2

Félicitations à vous tous!

 

delf