EtusivuTutustu kouluummeUutisetÄidinkieli ja kirjallisuusRivien välistä -kirjavinkkaus Oodissa
11.03.2020

Rivien välistä -kirjavinkkaus Oodissa

Kävimme neljän  7-luokan kanssa Oodissa Rivien välistä -kirjavinkkauksessa. Luulimme ensin, että olemme menossa istumaan lattialle samalla, kun joku kirjastotäti sepustaa muutamasta nuortenromaanista ja suosittelee niitä meille. Pääsimme kuitenkin hienoon Kino Regina-elokuvateatterisaliin istumaan mukaviin tuoleihin ja katsomaan monipuolista esitystä.

Taustalla pyöri kokoajan video musiikkeineen, ja sen lisäksi kirjaston henkilökunta selosti kirjoista. Esiteltäviä kirjoja oli monia ja eriaiheisia; kauhu-/jännityskirjoja, fantasiakirjoja, kirjoja kuolemasta, tarinoita elämän vastoinkäymisistä, romaaneja sekä scifi-kirjoja. Esitys oli todella mukava ja itse ainakin naurahdin pari kertaa. Mukaan tarttui monta kirjaa ja vinkkiä uusista nuortenkirjoista.

Heidi ja Roosa, 7C