EtusivuTutustu kouluummeUutisetÄidinkieli ja kirjallisuusParrasvaloissa – teatterin lukiodiplomikurssin satoa
10.12.2019

Parrasvaloissa – teatterin lukiodiplomikurssin satoa

Muutaman vuoden tauon jälkeen lukiossamme suoritettiin lukiodiplomikursseja myös teatterissa. Esitykset Onnellisten hymyjen tehdas ja Turhan henkilökohtaista saivat ensi-iltansa maanantaina. Onnellisten hymyjen tehdas käsitteli ihmisyyttä ja kertoi tehtaasta, jossa valmistetaan täydellisiä ihmisiä. Turhan henkilökohtaista oli muodoltaan terapiaistunto.

Opetushallitus on laatinut lukiodiplomikurssien valtakunnalliset opetussuunnitelman perusteet. Lukiodiplomikursseja järjestetään taito- ja taideaineissa, ja ne toimivat erillisinä näyttöinä osaamisesta näissä oppiaineissa. Lukiodiplomitodistus on lukion päättötodistuksen liite.