EtusivuTutustu kouluummeUutisetÄidinkieli ja kirjallisuusVäittelyä kestävästä tulevaisuudesta
12.11.2019

Väittelyä kestävästä tulevaisuudesta

Filosofian ja äidinkielen lukiokurssilaiset väittelivät kestävään tulevaisuuteen liittyvistä aiheista, kuten muuttaako teknologian kehitys maailman paremmaksi tai edistääkö kuluttaminen yksilön ja yhteiskunnan hyvinvointia.

Ensimmäistä kertaa järjestettyyn kilpailuun osallistui yhteensä viisi joukkuetta ja muu yleisö oli jaettu pieniksi tuomariryhmiksi. Ryhmien piti arvioida esimerkiksi sitä, onko argumentointi monipuolista tai tehdäänkö argumentaatiovirheitä.

Opettajatuomareina toimivat Lauri Ojalehto ja Jukka Putaansuu.

Väittelykilpailun voittaneeseen joukkueeseen kuuluivat Juho Hakuni, Sofia Jutila, Olli Vuorilehto ja Helmi Uuksulainen. Voittajat saivat kukin lahjakortin Suomalaiseen kirjakauppaan.