EtusivuTutustu kouluummeUutisetYläkouluNäyttis tarjoili Kanakeittoa Aunen kanssa
14.05.2019

Näyttis tarjoili Kanakeittoa Aunen kanssa

Näyttisläiset halusivat tänä lukuvuonna tehdä humoristisen näytelmän. Sopiva teksti löytyi jo ennen joulua. Toukokuussa ensi-illan sai Jarmo Siltaojan Kanakeittoa Aunen kanssa. Näytelmää muokattiin hieman alkuperäistä tekstiä lyhyemmäksi. Kanakeittoa Aunen kanssa on farssinäytelmä, jossa kaksi iäkkäämpää naishenkilöä joutuvat keskellä poliisi-rosvo -leikkiä. 

Peruskoulun näytelmäkerho eli näyttis on kokoontunut pääsääntöisesti kerran viikossa. Syksyn alussa painopiste oli ryhmäytymisessä, koska näyttisporukka uusiutui. Edellisenä keväänä peruskoulun päättäneiden ysien tilalle mukaan tuli joukko seiskoja.  

Näyttiksessä ovat tänä lukuvuonna olleet mukana Aava, Hymy, Tyyne, Isabel, Elma, Saima, Elias, Oona ja Ilmari. Oona ja Ilmari ovat olleet aktiivisia näyttisläisiä koko kolmevuotisen yläkoulunsa ajan.