EtusivuTutustu kouluummeUutisetYläkoulu8C:n tiernatytöt pokkasivat toisen palkinnon valtakunnallisissa tiernapoikakilpailuissa
03.12.2018

8C:n tiernatytöt pokkasivat toisen palkinnon valtakunnallisissa tiernapoikakilpailuissa

Tiernasäätiön järjestämissä tiernapoikakilpailuissa nähtiin viime viikonloppuna 1.-2.12.2018 tuttuja kasvoja ja ogelilaista menestystä. 

8C-musaluokan tiernatyttöjoukkue sijoittui upeasti toiseksi kilpailun mukaelmasarjassa. Oulussa järjestetyissä tiernapoikakilpailuissa kilpailtiin kolmessa sarjassa: perinnesarjassa, yleisessä sarjassa ja mukaelmasarjassa. Kaikissa sarjoissa palkittiin kolme parasta joukkuetta. 

OYK:n joukkueen mukaan Oulun Rotuaarin ulkolavalla lauantaina käyty alkukilpailu ei sujunut erinomaisesti, vaan laulussa kuului jännitys. Alkuerien jälkeen tiernatytöt pitivät finaaliin pääsyä epätodennäköisenä, mutta suorituksella joukkue lunasti kuitenkin paikkansa sunnuntain finaaliin, jossa esitys kulki suvereenisti ja joukkue pääsi korjaamaan alkuerien pieniä puutteita. 

Lopulta ogelilaiset sijoittuivat kovatasoisessa finaalissa toiseksi, ja ykkössijan vei espoolaisen kansainvälisissäkin kilpailuissa palkitun nuorisokuoro CandoMinin tiernatytöt. Palkinnoksi 8C:n menestyksekkäät tiernat saivat Tiernasäätiön myöntämän 1000 euron palkinnon.

Ogelin tiernatyttöjoukkueessa lauloivat Veera Rämö (Herodes), Ruut Saastamoinen (murjaanien kuningas), Elsa Nordberg (Mänkki), Santra Paloniemi (Knihti) ja Paju Uutela (keisari Aleksanteri). Voitokas joukkue tekee joulun alla keikkoja, ja keikkakalenterissa saattaa olla vielä tilaa nopeimmille tilaajille!

Teksti: Virva Lehmusvaara, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja