EtusivuTutustu kouluummeUutisetLukioVapauttava vai langettava tuomio?
06.11.2018

Vapauttava vai langettava tuomio?

Lukiolaisten verkkolehti O´Timesin toimittajat osallistuivat Päivälehden museon työpajaan keskiviikkona 5.11. Työpajassa tutustuttiin Julkisen sanan neuvoston toimintaan ja ratkaistiin yhdessä muutamia neuvostolle esitettyjä kanteita.

Julkisen sanan neuvoston toiminta oli toimittajillemme ennestään tuntematonta, minkä vuoksi työpaja herättikin paljon ajatuksia. Sini Sievänen pohti journalistien valintatilanteita: Voiko esimerkiksi käyttää uutiskuvaa, jossa näkyy yksityishenkilöitä haavoittuvassa tilanteessa niin, ettei loukkaa yksityisyyttä? Onko yhteiskunnallisesti merkittävän asian esille tuominen tärkeämpi kriteeri kuin yksityisyydensuoja?

Työpajan jälkeisessä kahvipöytäkeskustelussa Nea Rastas puolestaan pohti ääneen journalismin merkitystä totuuden esittäjänä. Tämä herätti keskustelua kulttuurimme viihteellistymisestä sekä myös toimittajan työn vaarallisuudesta esimerkiksi Venäjällä.

dav
dav