EtusivuTutustu kouluummeUutisetLukioOgelilaisia Puolan 100-vuotisjuhlissa
16.11.2018

Ogelilaisia Puolan 100-vuotisjuhlissa

Erasmus+ Kulturkiosk II:n neljäs projektitapaaminen järjestettiin marraskuun alussa Puolan Gdanskissa.

Kansainvälistä tunnelmaa riitti, sillä projektissa on mukana yhteensä seitsemän eri maata (Kreikka, Italia, Itävalta, Saksa, Unkari, Puola ja Suomi). Kouluamme edustivat Aada Blåfield, Kaisa Kukkola, Noora Rämö, Milla Sillanpää ja Olli Ullgrén sekä opettajat Niina Ikonen ja Anu Sturén

Tapaamisen aikana tutustuttiin kahteen UNESCO:n maailmanperintökohteeseen: keskiaikaiseen Malborkin linnaan sekä sosialismiaikaan ja sosialistisen diktatuurin kaatumiseen keskittyvään Solidaarisuuskeskukseen. Opiskelijat työskentelivät kansainvälisissä ryhmissä ja laativat keräämänsä materiaalin pohjalta tehtäviä interaktiiviseen museo-oppaaseen, joka on samalla myös projektin lopputuote. Siihen voi tutustua täällä: www.interactive-museum.guide 

Tapaamisen aikana juhlittiin Puolan itsenäistymisen 100-vuotispäivää, joka on samalla ensimmäisen maailmansodan päättymispäivä. Myös Erasmus-vieraat pääsivät osallistumaan juhlaparaatiin Gdanskin keskustassa.  

Vaikka projektiviikon ohjelma oli todella intensiivinen, nuoret ehtivät kuitenkin tutustua myös Gdanskin kauniiseen vanhaan kaupunkiin, maistella paikallisia herkkuja sekä ennen kaikkea solmia ystävyyssuhteita, jotka kantavat toivottavasti pitkälle tulevaisuuteen.  

Teksti ja kuvat: Niina Ikonen