EtusivuTutustu kouluummeUutisetLukioErasmus-projektitapaaminen Budapestissä
22.11.2017

Erasmus-projektitapaaminen Budapestissä

Erasmus-Kulturkiosk II -projektin ensimmäinen tapaaminen järjestettiin Unkarissa 15.-21.11.17. OYK:ta edustivat Taru Kostiainen, Olli Kostiainen, Johanna Järviluoto, Roosa Järvinen sekä opettajat Niina Ikonen ja Taina Kähkönen.

Projektiviikon aikana tutustuttiin kahteen UNESCO:n maailmanperintökohteeseen Budapestissä: Budan linnaan ja Tonavan rantaan. Kerättyä materiaalia työstettiin workshop-periaatteella kansainvälisissä ryhmissä partnerikoulussamme Karinthy Frigyes Gimnázium:issa. 

Projektissa on mukana yhdeksän koulua seitsemästä eri maasta, joten tunnelma oli varsin kansainvälinen ja kielitaitoa pääsi hyödyntämään monipuolisesti. Perhemajoituksen myötä osallistujat saivat tilaisuuden nauttia myös unkarilaisesta vieraanvaraisuudesta. Projekti jatkuu ensi keväänä tapaamisilla Itävallassa, Grazissa sekä Sisiliassa, Taorminassa. 

Teksti ja kuvat: Niina Ikonen

Budapest2 Budapest3