EtusivuTutustu kouluummeUutisetLukioTerveisiä Pariisin helteisestä keväästä!
12.04.2017

Terveisiä Pariisin helteisestä keväästä!

Un grand bonjour de Paris!

Kymmenen OYK:n lukiolaista tutustui viiden päivän ajan Pariisissa kaupunkikulttuuriin, kieleen, tapoihin, historiaan, taiteeseen, monikulttuurisuuteen sekä EU-kansalaisen arkeen ja haasteisiin ranskan opettajan Eija Raitalan ja taideopettaja Aleksi Kinnusen johdolla.

Omien seikkailujen lisäksi opiskelijat tutustuivat mm. Suomen kulttuuri-instituutin toimintaan, suomalaisgalleria The Communityyn, Eiffel-torniin, Marché Bastillen ruokatoriin, Louvren ja Musée d’Orsayn maailmankuuluihin taidemuseoihin, Père Lachaisen hautausmaahan, Pariisin maratoniin, Montmartren taiteilijakukkulaan ja Sacré-Coeurin katedraliin, Riemukaareen sekä Champs-Élyséesin bulevardiin.

Sää todellakin suosi. Viikonloppu vietettiin parinkymmenen asteen – parhaimmillaan jopa 26 asteen aurinkosäässä.

Katso 15A-luokan cinéaste Leevi Aroviidan video matkasta tästä

_MG_0084 _MG_0576 _MG_1035 _MG_9932 _MG_9963 _MG_9996